Akredytacja dla Szkoły w programie Erasmus+

Nasza szkoła otrzymała Akredytację w programie Erasmus+ na lata 2021 – 2027, która jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane w mobilnościami w ramach programu Erasmus.

W tym roku Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu wspólnie z Gminą Miasta Radomia  realizuje  akredytowany projekt  zgodnie z umową Nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000056979 podpisaną z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskim Korpusem Solidarności  w Warszawie – w ramach programu Erasmus+ akcja kluczowa 1:  Mobilność edukacyjna osób.

Na realizację przedmiotowego projektu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie  przyznała   nam dotację w wysokości 49 826,00 EUR.

Umowa z Narodowa Agencją zawarta została na okres 15 miesięcy – od 01.06.2022r. do 31.08.2023r.

Projekt Nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000056979 jest realizowany z Organizacją Pośredniczącą – firmą EUROMIND PROJEKTS SL w Hiszpanii na podstawie zawartej umowy dwustronnej o zakresie i jakości usług.

W projekcie uczestniczyć będą uczniowie Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług kształcących się w zawodach: technik przemysłu mody, technik fotografii i multimediów, technik reklamy, technik usług fryzjerskich.

Celem projektu jest realizacja 14 dniowych staży zawodowych u pracodawców w Sewilli (Hiszpania), poznanie innowacyjnych technologii i rozwiązań oraz podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i kulturowych. Projekt stwarza możliwość dokształcenia zawodowego i zdobycia nowych umiejętności i wiedzy o potrzebach rynku europejskiego.

Realizację projektu rozpoczęto w miesiącu październiku 2022 roku, zakończenie projektu  nastąpi w sierpniu 2023 roku. Projekt przewiduje mobilność  dwudziestu pięciu uczniów i dwóch osób towarzyszących (nauczycieli). Szkolenia będą odbywać się w nowocześnie wyposażonych zakładach pracy, przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod pracy.

Ważnym aspektem realizacji projektu jest również poznanie europejskich form kształcenia, nabycie umiejętności efektywnej organizacji procesu uczenia się, poprawy kompetencji społecznych i  językowych wymaganych do komunikacji na europejskim rynku pracy, podniesienie kulturowej świadomości europejskiej.

Udział w projekcie będzie miał długotrwały pozytywny wpływ nie tylko na samych uczestników projektu, ale również na społeczność szkolną i lokalną. Wartością dodaną projektu jest nawiązanie kontaktów z firmami i przedsiębiorcami hiszpańskimi, co w przyszłości zwiększy szansę na znalezienie pracy w krajach Unii Europejskiej.