Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W tym roku, po raz dwunasty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenia z 1 marca 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy.

Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni – pod tą nazwą kryje się polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole zaprezentowano okolicznościową wystawę prac uczniów, a na lekcjach historii odbyły się pogadanki tematyczne połączone z prezentacją filmów dokumentalnych i fabularnych: „Żołnierze Wyklęci” oraz „Inka.1946. Ja jedna zginę”.  Włączając się w obchody składamy hołd Żołnierzom Wyklętym za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, wierność swoim ideałom i bezkompromisowość w walce o pełną wolność naszego kraju.

Tekst: nauczyciele historii