78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021.
Społeczność naszej Szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Żonkile 2021 organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, a także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
W ramach Akcji Żonkile 2021 uczniowie zapoznali się z tematyką Holacustu, powstania w getcie warszawskim i obejrzeli :
-film – „Muranów – Dzielnica Północna”
– film – „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”
Młodzież wykonywała też żonkile wg szablonu i umieszczali zdjęcie na Naszym profilu fb.
Dlaczego żonkile?
Uzasadnieniem wykorzystywania żółtych żonkili w kontekście powstania w getcie warszawskim jest historia Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Edelman powiedział, że każdego 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkil. Później on sam rok rocznie składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
I właśnie ze względu na ten zwyczaj Marka Edelmana organizatorzy 70. rocznicy wybuch powstania w getcie warszawskim uczynili z żonkila symbol pamięci o tym zrywie.