W hołdzie Żołnierzom Wyklętym …
W dniu dzisiejszym, po raz jedenasty, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenia z 1 marca 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Przez wiele lat historia o nich milczała, bo byli to ci, którzy, jak pisze Zbigniew Herbert w wierszu „Wilki” „przegrali bój we własnym kraju” ulegając komunistycznemu reżimowi.
Dzisiaj składamy hołd tym wszystkim, którzy po drugiej wojnie światowej pozostali wierni swoim ideałom i wykazali męstwo oraz bezkompromisową postawę w walce o wolność naszego kraju.
Źródło: IPN
Do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym” zaprasza Minister Edukacji i Nauki Pan Przemysław Czarnek oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk.