Rodzina Ulmów – Samarytanie z Markowej
Józef, Wiktoria, zdjęci litością
Dają schronienie żydowskim gościom
Pod dach przyjmują ich nocą, skrycie
By przed zagładą ratować życie
Rodzina Ulmów jest dziś symbolem
Tych którzy chcieli poprawić dolę
Żydowskiej braci co przed latami
Mieszkała wspólnie, tu razem z nami
W dniu 28 września odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona życiu i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów.
Józef i Wiktoria z Markowej, wsi leżącej niegdyś w województwie lwowskim, a obecnie podkarpackim, pod koniec 1942 roku, udzielili schronienia ośmiorgu Żydom, adaptując strych swego domu na ich potrzeby. Zgodnie z rozporządzeniem Generalnego Gubernatora Hansa Franka za czyn ten groziła im kara śmierci. Restrykcje i ciężkie warunki nie odwiodły jednak Ulmów od potrzeby okazania miłosierdzia. Na skutek donosu zginęli męczeńską śmiercią rankiem 24 marca 1944 roku, wraz z sześciorgiem swoich dzieci, z rąk niemieckich żandarmów pod dowództwem Eilerta Diekena.
W 1995 roku Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który 10 września tego roku zakończył się uroczystą beatyfikacją.
Montaż słowny wzbogacony został pięknymi pieśniami i prezentacją multimedialną ukazującą życie i męczeństwo rodziny Ulmów, przywołującą obrazy prezentujące los Żydów w czasie okupacji niemieckiej, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.
Nie możemy nigdy zapomnieć ani o bolesnych czasach, kiedy miłosierdzie okazywane drugiemu człowiekowi karane było przez niemieckiego okupanta natychmiastową śmiercią, ani o współczującej i ofiarnej postawie Polaków wobec cierpienia Żydów.
W akademii brała udział młodzież klas 1B i 3E przygotowywana pod kierunkiem nauczycielek historii: Jolanty Majsiak (autorki scenariusza) i Wioletty Petrzak (autorki prezentacji).
W holu na I piętrze szkoły dostępna jest także wystawa poświęcona rodzinie Ulmów.
tekst: p. Jolanta Majsiak