Narodowe Czytanie i Dzień Języka Ojczystego
W 2012r. Akcję NARODOWE CZYTANIE zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, wicedyrektor TVP Kultura.
Pomysłodawcy pragnęli, aby literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, literatura ma być obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. I Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Warszawie w Ogrodzie Saskim.
Podczas dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się w naszej szkole, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę, zakłamanie i kołtuństwo. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Cała społeczność szkolna, uczniowie, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły uczestniczyli również w DNIU JĘZYKA OJCZYSTEGO W ZSSOSiU.
Dzisiejsze nasze działania miały charakter integracyjny i edukacyjny, a nadrzędnym celem świętowania było wyzwolenie aktywności na rzecz pogłębiania odpowiedzialności za polszczyznę oraz inspirowanie społeczności szkolnej do przyjmowania humanistycznych postaw.
Wydarzenie zainicjowały nauczycielki języka polskiego p. Anna Wajs, p. Monika Chmielewska i p. Anna Romaniuk. Do udziału w wydarzeniu przystąpiły p. Izabela Ćwikak i p. Ewa Stus, które przeprowadziły konkursy literackie z ramienia biblioteki szkolnej.
Program obchodów był bogaty: zagadki polonistyczne, łamańce językowe, monologi gwarą, quiz językowy, plebiscyt na najciekawszy neologizm i archaizm. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła we wszystkich konkurencjach.
Uczniowie, nauczyciele i wszyscy uczestnicy imprezy z gracją chwalili się nienaganną artykulacją i po raz kolejny udowodnili, że z polszczyzną są za pan brat.
(fotografia: p. Remigiusz Sitek)